• Jelentkezés - 2025. január 30. 20:00 •
Bükk–Aggteleki-hegység vándortábor
Táv
148 km
Időtartam
7 nap/6 éjszaka
Kihívás
3/5
Részvételi díj
49 000 Ft/fő/hét
Csomagszállítás
Van
Ne ijedjetek meg attól, hogy az Északi-középhegység két tagján is átmegy ez a túraútvonal – ugyanis úgy alakítottuk ki, hogy ne legyen nagyon nehéz. Természetesen lesznek itt is emelkedők, de utána annál emlékezetesebbek és élvezetesebbek a gurulások, és ott a Bükk-fennsík, amely egyszerűen lenyűgöző. A két hegység között is nagyon szép útvonalon megyünk majd, és a végén megnézhetjük hazánk egyetlen természeti világörökségét, a Baradla-barlangot. Ennek a vándortábornak egyik érdekessége, hogy két szálláshely is magasan fekszik, az egyik 600 m, a másik 800 m tszf. magasság felett. A két nemzeti park mellett a Lázbérci-víztározó és az Upponyi-szoros is a látnivalók között van.
Bár a Bükkben kapaszkodunk fel legmagasabbra a hazai útvonalak közül, a rövid napi távok és az autós csomagszállítás miatt ez az útvonal a 3-as nehézségi fokot kapta.
Bükk Extrém alternatív útvonal
Tisztelt Érdeklődők!
2023-tól lehetőség van Bükk Extrém néven alternatív útvonalon teljesíteni a Bükk-Aggteleki-hg. vándortábort. Ez azt jelenti, hogy a megszokott útvonal, ami 80% aszfalt és 20% dózerút – erdei út helyett 80% dózerút és 20% aszfaltozott úton fog haladni. Kicsit több lesz a kilométer és kicsit több lesz a szint, amit le kell győzni, ezért olyan csoportok jelentkezését várjuk, akik rendelkeznek az átlagnál jobb terepkerékpáros tudással, és a tábor nagy részét új erdei ösvények és érintetlen vidékek felfedezésével szeretnék tölteni. A szállások és étkezések ugyanazok lesznek. A táv kb. 180 km lesz.
További információért hívják Kirilla László útvonalfelelőst az alábbi számon: 06/30 928 4233.
Indulási időpontok
Jelentkezni 2025. január 30-án este 8 (20:00) órától lehet.
2025. június 18., 19., 24., 25., 26.
2025. július 1., 2., 10., 11., 15., 16., 17., 22., 23., 24., 25., 29., 30., 31.
2025. augusztus 1., 5., 6., 7.
1. nap: Bükkszentkereszt-gyalogtúra
Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezést követően tovább kell menni Bükkszentkeresztre, amely az ország második legmagasabban fekvő települése. Azért itt fent kezdődik a túra, hogy ne kelljen az első nap teljesen elfáradni azzal, hogy feltekertek a Bükkbe. A Tiszai pályaudvarról az 1-es villamossal Miskolc Felső-Majláth végállomásig kell menni, itt át kell szállni a Miskolc – Bükkszentkereszt távolsági buszra. A bükkszentkereszti buszvégállomástól 150 méterre található a szállás. Miután az iskolaudvaron átveszitek a kerékpárokat, elsajátítjuk a terepen való kerékpározás alapjait, majd felsétálunk Kis-Dél tetőre, ahol a kilátóból jó időben a Magas-Tátra is gyönyörűen látszik. Meglátogatjuk Gyuri bácsi gyógynövénykertjét, ahol közel 150 féle gyógynövény található. Délután teszünk egy rövid bemelegítő túrát a faluban és környékén. Akik részt vesznek a fakultatív programon az Üvegműves házban, azoknak „üvegangyal” készítésére van lehetőség.
Programok: Kis-Dél kilátó, Gyuri bácsi gyógynövénykertje, Üvegműves ház (fakultatív).
Szállás: Bükkszentkereszt, Privát Fogadó és Étterem
2. nap: Bükkszentkereszt-Répáshuta (20 km)
Első állomásunk a Bükkszentkereszti Üvegműves ház lesz, ahol egy 40 perces helytörténeti előadáson veszünk részt. Ezután irány a természet. A túra nem hosszú, de lesz benne emelkedő, főleg a végén. A Bükk mélyén járunk majd, a táj festőien szép lesz, és látni fogunk egy rég kihalt falut is, amelyben annak idején hamulúgot készítettek, üveggyártáshoz. A Bükkben élő embereknek a helyi alapanyagok feldolgozása volt a mesterségük: favágók, mészégetők, szénégetők, üvegkészítők. Indulás után a falu határában megnézzük a gyógyító köveket, ahol egész hetes túránkhoz gyűjtünk egy kis plusz energiát. Ezután a Lófő-tisztáson, a Bodzás-réten, és a Dorongosi-réten keresztül megérkezünk az első pihenőhelyre az Ilona-házhoz. Innen egy hosszú, lejtős dózerúton legurulunk a Hór-völgybe, ami Közép-Európa leghosszabb völgye. Egy rövid kitérővel megnézzük a Gyertyán-völgyi üveghutákat. Ezután egy hosszabb mászás következik, a Balla-völgyön át érjük el mai célállomásunkat, Répáshutát. Rossz idő esetén az egri panorámaúton kerekezünk át Répáshutára. Lepakolás, rövid pihenő után 20 perc alatt felsétálunk az Bükki Csillagdába, ahol nagyszerű élményben lesz részünk. Aki szeretné az űrhajós szimulátorokat is kipróbálni hozzon költőpénzt. Vacsoráig még lesz időnk, egyórás gyalogtúra keretében megnézzük a falu felett található Balla-barlangot. Szállás a Répáshutai Erdei Kempingben.
Programok: Üvegműves ház, Gyógyító kövek, Ilona ház, Hór-völgy, Gyertyán-völgy, Balla-barlang, Bükki Csillagda.
Szállás: Répáshuta, Répáshutai Erdei Kemping és faházak
3. nap: Répáshuta-Szentlélek (30 km)
Ezen a napon felmegyünk a híres és méltán nevezetes Bükk-fennsíkra. Ma kell talán a legtöbb szintet megtenni, de a természeti látnivalók, a Bükk-fennsík szépsége minden nehézséget feledtet. 8-900 m tengerszint feletti magasságon fogunk kerékpározni. A csapat erőnlététől függően mehetünk egy rövidebb úton Nagymezőtől Csipkéskúton (lipicai ménes) át Bánkút felé, vagy Zsidó-rét, Három-kő, Olaszkapu és Hármaskút érintésével érkezünk a közel 900 m magasságban fekvő Bánkútra. Akinek még van energiája, gyalogosan felmehet a 956 m-en található Petőfi-kilátóba, ahonnan pazar panorámában gyönyörködhet. Végig lehet követni szinte az egész útvonalat madártávlatból. Innen már csak egy 5 km-es gurulás vár ránk Szentlélekre, ahol a Turistaparkban egy jurtatábor lesz aznapi szállásunk. Vacsora előtt még megnézzük a szentléleki Pálos kolostor romjait, és Látó-kőről naplementével zárjuk a napot.
Programok: Nagy-mező, Három-kő, Olasz-kapu, Petőfi-kilátó, Szentlélek Turistapark , Pálos kolostorromok, Látó-kő
Szállás: Szentlélek Turistapark
4. nap: Szentlélek-Gömörszőlős (46 km)
Távolságot tekintve ez a leghosszabb nap, de az út nagy részét lefelé tesszük meg. Mályinkánál elhagyjuk a Bükköt, és megérkezünk Dédestapolcsányba. Itt megnézzük a Cserépmúzeumot, ami Miklós bácsi több mint fél évszázados, lelkes gyűjtőmunkájának eredménye. A Lázbérci-víztározó mellett elhaladva az Upponyi-szoroson át egy másik tájegységbe érkezünk. Kellemes, dimbes-dombos, gyér forgalmú úton érjük el Putnokot. Itt keresztezzük a 26. számú főutat, legyünk óvatosak. Kelemér felé megyünk tovább, a Mohos-tavak mellett egy dombon átkelve érkezünk a faluba. Innen már csak egy pár kilométer és a mai célban vagyunk, Gömörszőlősön. Szálláshelyünk tulajdonosa, a Gömörszőlősi Ökológiai Intézet, a legkorábbi vidéki környezetvédelmi jellegű projektek gazdája volt.
Programok: Upponyi-szoros, Mohos-tavak, Cserépmúzeum.
Szállás: Gömörszőlős Ökológiai Intézet Oktatóközpont.
5. nap: Gömörszőlős-Aggtelek (23 km)
A hosszú nap után reggel nem indulunk tovább, hanem ebben a csodálatos kis faluban töltjük a délelőttöt. Kézműves foglalkozáson veszünk részt.
Megismerkedünk a batikolással, mindenki hazaviheti az általa batikolt pólót vagy táskát. Ezután van lehetőség íjászkodni, de megnézhetjük a helyi szabadtéri és néprajzi gyűjteményt is. Kora délután indulunk tovább Aggtelekre. Útközben Kelemér községben megnézzük a kopjafás templomot és a Tompa Mihály emlékházat. Aggteleken a Panoráma Üdülőben lesz a szállás. Ez egy jó kis ifjúsági tábor, ahol a csoport saját magának készíti a vacsorát. Az alapanyagot a szállás biztosítja. Vacsora után még felmehetünk a barlang bejárata feletti kilátóba.
Programok: Gömörszőlős Ökológiai Intézet Oktatóközpont, Tompa Mihály emlékház
Szállás: Aggtelek, Panoráma Ifjúsági Üdülő
6. nap: Aggtelek-Szögliget (25 km)
A szállás elhagyása után egy rövid 5 km-es kerékpározás után megérkezünk a Baradla barlang jósvafői bejáratához. Kétféle barlangtúra közül lehet választani. 10 órakor indul az 1 órás rövid túra Jósvafőről, és ide is érkezik vissza. A másik lehetőség a közép túra, ami a vöröstói bejárattól indul. Ennél a kerékpárokat ott hagyjuk a jósvafői bejáratnál és egy félórás sétával átmegyünk Vöröstóhoz. Innen indul a barlangtúra és bő másfél óra múlva megérkezünk a kerékpárokhoz. Ezután legurulunk a jósvafői tengerszemhez. Egy rövid pihenőt tartunk. Az országúton megyünk tovább Szinpetri érintésével Szögligetre. Szinpetriben található a Világ Legnagyobb Könyve, melyet múzeumlátogatás keretében tekinthetünk meg. Ezután már csak Szögliget van hátra. A falu központjában található Holló Vendégház lesz utolsó szálláshelyünk. Délután vagy másnap délelőtt két nagyszerű látványosságot érdemes megnézni. Az egyik a nemrég felújított Szád-vár. A másik egy kicsit messzebb található Derenk romfalu. Este lehetőség van szalonnát sütni. Ehhez önállóan kell bevásárolni Szögligeten. Egyhetes túránk szalonnasütéssel és tábortűzzel ér véget.
Programok: Baradla-barlang, Szádvár romjai, Világ Legnagyobb Könyve, Derenk romfalu.
Szállás: Szögliget, Holló Vendégház.
7. nap: Hazaút (3 km)
Az utolsó nap sem maradunk kerékpározás nélkül ugyanis még ki kell tekernünk a kb. 3 km-re lévő Aggtelek-Jósvafő vasútállomásra. A cuccokat már a csomagszállító kocsi hozza ki. Az állomáson adjuk le a kerékpárokat.
Látnivalók
Kis-Dél kilátó, Gyuri bácsi gyógynövénykertje, Üvegműves ház, Gyógyító kövek, Ilona ház, Hór-völgy, Gyertyán-völgy, Balla-barlang, Répáshuta, Bükki Csillagda, Nagy-mező, Három-kő, Bánkúti turistaház, Petőfi-kilátó,Pálos kolostor, Cserépmúzeum, Upponyi-szoros, Mohos-tavak, Gömörszőlős Ökológiai Intézet Oktatóközpont, Tompa Mihály emlékház, Baradla-barlang, Világ Legnagyobb Könyve, Szádvár, Derenk romfalu
KIADVÁNYOK
ÁSZF
ADATVÉDELEM
KÉZIKÖNYV
NYILATKOZATOK
GYIK
Impresszum
MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002
Kapcsolat
BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu