Interjú a vértesi vándortáborról Bodrogai Lászlóval és Magyar Diával
A vértesi csodavilágról, a vándortáborban szerzett sportélményekről és a kulturális programokról kérdeztük Bodrogai László és Magyar Dia útvonal felelősöket.
Milyen kötődésetek van a biciklizéshez?
Laci: 36 éves koromban elszakadt az Achilles-ínam, és rehabilitációként azt javasolta az orvosom, hogy komolyabban biciklizzek, a futást és a focizást pedig hagyjam abba. Ezután egész egyszerűen nekiálltam a Vértesben biciklizni, ami azóta is töretlen. Szerencsére több ezer kilométert tudok tekerni minden évben elsősorban trekkinggel és országúti biciklivel. Az utóbbi években pedig jóformán már csak országútizom, ahol Diával biciklizünk együtt nagyfiammal kiegészülve.
Dia: Amikor 3 éve elkezdtem Lacival együtt dolgozni, akkor általa kerültem bele a biciklizésbe. A Velencei-tóval kezdtünk, majd 2-3 alkalom után ültem először országúti biciklin, és rájöttem, hogy számomra ez mindennél jobb dolog. Úgyhogy azóta – ahogy Laci is mondta – együtt biciklizünk.
Mi a kapcsolatotok a területtel? Hogyan lettetek az útvonal felelősei?
Laci: A Gerecse-Vértes-Velencei-tó útvonal 250 km hosszú, ha mindent beleveszünk, és mi a kellős közepén élünk, Csákváron. Körbe bicikliztetjük a gyerekeket Vértesen, és úgy jutunk le a Velencei-tóra. Ez a legszebb hely a világon! Nagy csoda itt élni, mert őrület ez a látványvilág. Annyit tudsz itt biciklizni, amennyit csak akarsz.
Dia: Tavaly volt nálunk először Bringásvándor, akkor 25 turnust fogadunk. Eddig mindegyik maximális létszámmal indult el, és szerencsére idén is nagyon nagy az érdeklődés iránta. A gyerekek élvezték a túrát, így mindegyik nagyon pozitív élményként maradt meg.
Mik az útvonal jellemzői?
Laci: Mindenkinek tudnia kell, hogy ez nem egy könnyű túra. Mindennap van egy 10 %-os emelkedő, és értelemszerűen lejtő is van benne, de azokat a hegyeket meg kell mászni. Nem olyan hosszúak a szakaszok, napi 30-60 km között tekerünk. Egy lankás-dombos vidékről indulunk, de hamar beérünk a hegyek közé, és ez tart is az utolsó előtti napig. Ez egy gyönyörű útvonal, amelyen a gyerekek 4 napon keresztül mennek a Vértesen belül, aztán 2 napot a tó körül töltenek, és ha szerencsésen jó időnk van, akkor kistrandolhatják magukat.
Mit ajánlotok a résztvevőknek, hogyan készüljenek fel?
Laci: Alapvetően ügyesek a gyerekek, felkészültek, és látjuk azt is, hogy elég erősek hozzá. Azonban a tábor előtt biciklizzenek minél többet, mert nagyon fontos, hogy ne kanapébiciklisták legyenek. Az is megoldás, ha sokat sétálnak előtte, de inkább tekerjenek, hogy hozzászokjanak. A biciklitúra nagyrészt az erdőben halad, így az erdő szabályait is be kell tartani, ezekre figyelni kell.
Van kedvenc szakaszotok az útvonalon?
Dia: A legszebb rész egyértelműen a Fáni-völgy, egy gyönyörű erdős rész Vértes belsejében, ugyanakkor itt nincs térerő, úgyhogy vadregényes is egy picit. A túra végén Csákvárról biciklizünk le a Velencei-tóra, itt már a gyerekek szeme előtt lebeg, hogy végre jön a fürdés meg a pihenés a nagy dombok után. Nagyon szeretjük a Csákvár-Csókakő szakaszt is, ami a csákberényi borúton halad végig a Vértes közvetlen lábánál, és onnan is lenyűgöző a kilátás. De tulajdonképpen az egész túra úgy lett kialakítva, hogy a kedvenc szakaszaink mind benne vannak, és próbáltuk élvezhetővé tenni a kirándulást.
Laci: Igen, ezért mondjuk, hogy ezt mindenkinek látnia kell. Szerencsések vagyunk, mert Magyarország közepén helyezkedik el az útvonal, így bárki számára elérhető. Mi is itt élünk, és nap mint nap bejárjuk ezeket a szakaszokat.
Mik voltak a résztvevők visszajelzései? Mit szerettek a legjobban a túrában?
Laci: Meglehetősen jó visszajelzések érkeztek. Ami mindenkinek nagyon tetszett az értelemszerűen a Velencei-tó és a vadregényes Vértes. Az útvonalon két nagyhírű, sokszoros díjnyertes cukrászda is van, amit a gyerekek meg tudnak látogatni, és válogathatnak a rengetek fagylaltíz közül. Az egyik a csákvári Csuta Cukrászda, a másik pedig a lovasberényi Hóman Cukrászda, amiket jószívvel ajánlunk. Emellett a túravezetőink is nagyon jók, szuper intelligens és kedves emberek.
Mik a legérdekesebb programok és látnivalók az útvonalon?
Laci: Nagyon nagy siker volt tavaly a csákvári pusztabuszozás, melynek során hatalmas lovaskocsin nézhetik meg a gyerekek az ország egyik legnagyobb szürkemarha és vízi bivaly gulyáját, illetve Csákvár nevezetességeit. Emellett a Csókakői vár jelenleg az egyetlen látogatható vár a Vértesben, de Majkot sem szabad kifelejteni, ahol több Szent-György vonal is található. Itt volt Magyarországon az egyedüli Kamalduli szerzetesrend, melynek tagjai évente csak kétszer szólalhattak meg, így „néma barátoknak” hívták őket. Az ottani cellaházakat, illetve az egész kolostor rendszert is meg lehet nézni, amit nemrég újítottak fel. Emellett a Velencei-tónál Pákozdon található a világ legnagyobb, 13 méter magas huszárszobra a „Miskahuszár”.
Miért gondoljátok, hogy a Vértes bringás vándortábor az életed legjobb hete?
Laci: A válasz nagyon egyszerű. Ez egy csodavilág. A természeti környezet, ami itt megtalálható a hegyekkel és a tóval, egészen szenzációs. Akik nem ilyen környezetben élnek, azok is jöjjenek ide, és tapasztalják meg, hogy milyen szép ez a táj.
Dia: Az egészet úgy tudnánk összefoglalni, hogy itt egy hét alatt kapsz sportot, kultúrát, élményt, strandolást, és mindent, amit csak el tudnak a gyerekek képzelni egy nyári tábor kapcsán. Ezeken kívül pedig nagyon sok saját programban is részt tudnak venni, így mindenki felejthetetlen élményekkel távozik.
Laci: Olyan komplex csomagot állítottunk össze, ami biztosítja azt, hogy a gyerekek jól érezzék magukat. Arra törekedtünk, hogy a sportélményen túl kulturális élményt is nyújtsunk, hiszen mi magunk is ebben a világban dolgozunk. Így minden egyes napba belecsempészünk valamilyen kulturális elemet is a programba.
Impresszum
MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002
Kapcsolat
BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu