• Jelentkezés - 2025. január 30. 20:00 •

Székelyföld vándortábor

Táv

285 km

Időtartam

7 nap/6 éjszaka

Nehézség

5/5

Részvételi díj

49 000 Ft/fő/hét

Csomagszállítás

Van

Visszatekintve szinte hihetetlen, hogy már 2022 óta aktív ez az útvonal, azóta 39 csapat és közel 800-an bringázták végig. Idén még elérhető ez az útvonal, de ha ez nem nyerte el a tetszését, vagy már volt, van egy másik javaslatunk számotokra, itt Székelyföldön.

A magyarok által lakott területeken, talán nem nagyképűség kijelenteni, hogy a legjobb viccek úgy kezdődnek, hogy a székely bácsi csinál valamit. Szinte mindegy is, hogy mit, a csattanó egy frappáns mondat, egy könnyedén elvégzett feladat, egy agyafúrt megoldás, rejtvény. Székelyföldön ezek a mondások, megoldások, kérdésfelvetések, feladványok, szembe jöhetnek velünk gyalog, lovas szekéren, biciklin, vagy éppen traktoron bármelyik nemzetközi, országos, megyei, vagy föld-, erdei, mezei úton. Ez teszi ezt a régiót egzotikussá, meg-, és kiismerhetetlenné. 2022-ben a Vándortábor keretein belül először két keréken bejárhatókká válnak ezek a tájak, megismerhetőkké ezek az emberek, megtapasztalhatóvá az itteni, a székelyföldi élet. FIGYELEM! A romániai szabályozás értelmében közúton csak 14. életévét betöltött személy kerékpározhat. Ennek megfelelően erre az útvonalra csak olyan csoportokat tudunk fogadni, amelyben MINDEN résztvevő 14 év fölötti.

Az útvonalon a csomagszállítást a szervezők biztosítják. A résztvevők többnyire kis forgalmú aszfaltozott úton kerékpározhatnak majd, időnként megfűszerezve erdei utak kalandos vonalaival. Ez az útvonal a vándortáborok legnehezebbje, így az 5-ös nehézségi fokozatot kapta.

Eddig is elérhető útvonal:

Indulási időpontok

Jelentkezni 2025. január 30-án este 8 (20:00) órától lehet.

2025. június 21., 25., 27.

2025. július 7., 9., 11., 13., 19., 21., 23., 25., 27., 31.

2025. augusztus 2., 4., 6., 8., 10.,16.

1. nap: Sepsiszentgyörgy–Sugásfürdő (13 km)

A puding próbája az evés. Ilyenformán az érkezés napja a túrára való ráhangolódás napja. Sepsiszentgyörgy (románul Sfântu Gheorghe) a kiindulópontja a Székelyföldi Bringás Vándortábornak, amely Erdély legnagyobb magyar többségű városa. Történelmi vonatkozásában a székely kinyilatkoztatás városa, hiszen itt mondta ki 1848-ban Gábor Áron, hogy „Lészen ágyú!” ezzel kezdetét vette a Háromszékiek részvétele a ‘48-49-es szabadságharcban. Székelyföld legdinamikusabban fejlődő városa, kultúra, sport és az ifjúság területén zászlóvivő. A lakosság 78%-a magyar ajkú. A bemelegítő kört a várostól 8 km-re fekvő Sugásfürdő irányába tesszük meg, mely helyszín a város egyik leggyakrabban látogatott szabadidős övezete. Lehetőséget biztosít túrázásra, sportolásra, falmászásra, a téli időszakban a különböző téli sportok gyakorlására.

Programok: utazás a városi élményvonattal az állomástól a szállásig, borvíz kóstolás Sugásfürdőn, a felújított Székely Nemzeti Múzeum látogatása, városi strand, OSK stadion, városnézés, Sepsiszentgyörgy, Sugásfürdő

Szállás: Székely Mikó Kollégium, Gyermekek Palotája kollégiuma

2. nap: Sepsiszentgyörgy–Kézdivásárhely (83 km)

Az út ezen szakasza talán az egyik leggazdagabb látványosságok szempontjából. Itt találkozhatunk a természeti kincsek és az épített örökség régiónkban található legszebb példáival. Az út a Rétyi Nyír természetvédelmi területen keresztül halad, mely terület tengerszint feletti magassága 513 és 545 m között váltakozik és szinte mindig látható őz, suta, szarvas az útvonalon. Magasabb homokhátak főleg az egerpataki részen alakultak ki. 15 négyzetkilométernyi futóhomokos terület, mely tavirózsáiról és különleges flórájáról híres. Ezt követően jutunk el az építészeti és néprajzi látványosságok földjére, ahol felfedezhetjük a Zabolai Mikes kastély, valamint a Csángó Néprajzi Múzeum gyűjteményeit, a gelencei, Szent Imrének szentelt, az UNESCO Világörökség részét képező katolikus templomot, Csomakőrösön Kőrösi Csoma Sándor világutazó emlékházát. Csomakőrösről vezet az út vissza újból a természet erőihez, hiszen Kovászna városa mofettáiról, gyógyvizeiről híres. A város egyik fő szimbóluma a Pokolsár. Ez egy egyedülálló iszapos, kénes–széndioxidos gázkitörés, amely a Főtér keleti peremén helyezkedik el, amit kezdetben fürdőkúrára használtak a helyiek. A második nap végállomása Kézdivásárhely (Târgu Secuiesc), a céhes város, az egykori Magyarország legkeletibb városa. A trapéz alakú főtér – amely a város piactere is volt – Európában egyedi, jellegzetes stílussal rendelkezik: innen indulnak napsugarak formáját öltve az úgynevezett udvarterek.

Programok: Reggeli indítás interaktív programokkal, Rétyi Nyír, Zabolai Mikes kastély, Csángó Néprajzi Múzeum, Gelencei római katolikus templom, Kőrösi Csoma Sándor emlékház, Pokolsár, kovásznai Tündérvölgy vízesés (itt fürdőzési lehetőség)

Szállás: Gábor Áron Szakközépiskola, Kollégium, Kézdivásárhely

3. nap: Kézdivásárhely–Csíkszentsimon (48 km)

A harmadik nap a helyi kézműves termékek újragondolását hozza közelebb a látogatókhoz az által, hogy lehetőséget biztosít globalizált világunk székelyesített termékeinek megkóstolására. Kézdivásárhely, egyedi udvartereinek meglátogatása után indulunk tovább. Következő megállónkig az út a természeti látványosságokban bővelkedő Kászonokon át vezet. Az úton áthaladunk a Nyerges-tetőn, amely különös jelentőséggel bír a magyar történelmi emlékezetben. Itt zajlott az 1848-49-es szabadságharc egyik utolsó fontos ütközete, ahol a magyar seregek a tizenkétszeres osztrák túlerőt jó ideig sikerrel fenntartották. A tetőről lassan eljutunk szálláshelyünkre a csíkszentsimoni szeretetházba. Csíkszentsimon(románul Sânsimion) falu Romániában, Erdélyben, Hargita megyében. A falu Felszeg, Kútszeg, Kápolnaszeg és Bolhaszeg nevű részekből áll, valamint közigazgatásilag Csatószeg is hozzá tartozik. A Csíkszentsimon elnevezést a Szent Simon és Júdás Tádénak szentelt középkori templomáról kapta. A templom még ma is áll Csatószeg területén. Iskolája 1598-óta működik. A régió egyik nevezetessége, a Csíki Sörmanufaktúra és Csipsz Gyár, amely 2014-ben kezdte meg termelését Csíkszentsimonban. A szállásnál működik lovarda, lehetőség lesz meglátogatni a hátasokat, megsimogatni, ismerkedni velük.

Programok: Kászonok, Sóskútfürdő, Nyerges-tető, Lázárfalvi feredő,Csíki Sörmanufaktúra ésCsipsz Gyár, lósimogató, lovaglási lehetőség

Szállás: Szent Ferenc Alapítvány, Csíkszentsimon

4. nap: Csíkszentsimon–Csíkszereda (43 km)

Székelyföld Csíki – medencébe eső területein, talán még erősebb a hitélet, mint más, katolikusok által lakott területeken. Ennek a jelenségnek erős megtartó vára Csíksomlyó, mely Csíkszeredához(románul Miercurea Ciuc), Hargita megye központjához tartozik. Szereda ismertségét többek közt az évenként sorra kerülő pünkösdi búcsúnak, jelentős jégkorongcsapatának, valamint országszerte kedvelt sörének hírneve okozza. Jelentős még, a nyár elején tartott Ezer Székely Leány Napja címet viselő, népviseleti hagyományainkat tovább örökítő eseménye.

Programok: Csíksomlyói kegytemplom látogatása, Hármasoltár (Pünkösdi búcsú helyszíne, itt celebrált Ferenc Pápa), Csíkszereda, Mikó Vár múzeum, városlátogatás, Barátok feredője, Zsögödfürdő, Fitódi tájmúzeum

Szállás: Szent Ferenc Alapítvány, Csíksomlyón

5. nap: Csíkszereda–Barót (50 km)

Erdővidék egy kis önálló szigetként is értékelhető a székelyföldi hagyományok és életmód tekintetében. Innen az út már könnyedebb tekeréssel vezet el Barót (románul Baraolt) városába, vissza Kovászna megyébe. A település nevét valószínűleg a honfoglaláskor itt letelepedett Barót nemzetségről kapta. A városban működő Erdővidék Múzeuma számos gyermek-, és ifjúságbarát programnak ad otthont. Illetve egy 4 millió éves masztodon csontváz otthona. A csontváz világviszonylatban is egyedülállóan épnek számít; teljes egészében és abban a helyzetben van kiállítva, ahogy 2008 nyarán Felsőrákoson megtalálták. A múzeum révén a város Erdővidék kulturális központjának tekinthető és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum fiókintézményeként működik.

Programok: Erdőfülei pisztrangos (fürdőzési lehetőség), Erdővidék Múzeuma (ólomkatona és masztodon), borvíz kóstolás

Szállás: Kollégium, Barót

6. nap: Barót–Sepsiszentgyörgy (48 km)

A székelyföldi útvonal utolsó állomása Erdővidékről ismét Sepsiszentgyörgy. A kört bezáró útszakasz bár túra szempontjából az utolsó rész, látványosságok tekintetében nem elhanyagolható. Pihenésként útba ejthető Nagyajta, mely község jellegét a magaslatra helyezett unitárius vártemplom adja, de ezen a szakaszon visszatérhetnek a kerékpározók a természeti rezervátumok övezetébe is. A Vadas-tetőn áthaladva biztosan találkozhatunk kistestű vadállatokkal és az útvonal teljes hosszán rengeteg népi feredő, lábáztató és ivásra alkalmas „borvízforrás” (szénsavas, természetes ásványvíz) található. Reméljük minél többet sikerül felfedezni a csoportoknak.

Programok: Kisbacon Benedek Elek emlékház, Elek apó családi házát az örökösei mutatják be, vízimalom látogatás, Nagyajtai Vártemplom, Vadas-tető.

Szállás: Sepsiszentgyörgy

7. nap: Hazautazás

Igen kedves olvasó megint jól látod, a hetedik nap egy jól megérdemelt pihenést terveztünk, nincs bringázás (kivéve ha ti nem kéritek), teljes mértékben a ti döntésetek, hogy ez a nap hogy fog telni. Lehet egy kicsit később ébredni, a reggelit egy későbbi órában elfogyasztani,  lehetőség nyílik még egyszer végigsétálni Sepsiszentgyörgyön, beszerezni azt a kis ajándékot az otthoniaknak és elbúcsúzni a kedvenc helyektől. Esetleg ellátogatni a város olyan ponjaihoz ahova az eddigiek során még nem jutottatok el. Természetesen mi ezeknek a napoknak a megtervezésében is segítünk, annak reményében, hogy a székelyföldi tartózkodásotok valóban felejthetetlen lesz, a szó legpozitívabb értelmében.

 Totál: 290 km

Szint: 3368 m

 

Látnivalók

Sepsiszentgyörgy, Sugásfürdő, Árkos, Rétyi Nyír, Zabolai Mikes kastély, Csángó Néprajzi Múzeum, Gelencei római katolikus templom, Kőrösi Csoma Sándor emlékház, Pokolsár, Tündérvölgyi vízesés, Csíksomlyó, Csíkszereda, Erdővidék Múzeuma, Nagyajta, Vadas-tető, Kászonok, Nyerges-tető, Csíki Sörmanufaktúra és Csipsz Gyár, Benedek Elek emlékház, kenyér és kürtös sütés.

2025-ös, új útvonal:

1. nap: Sepsiszentgyörgy–Sugásfürdő (17 km)

A puding próbája az evés, mondják. Ilyenformán az érkezés napja egyben a túrára való ráhangolódás napja is. A Székelyföldi Bringás Vándortábor kiindulópontja Sepsiszentgyörgy (románul Sfântu Gheorghe), amely Erdély legnagyobb magyar többségű városa. A jelenlegi Kovászna megye székhelyét a székely kinyilatkoztatás városaként tartják számon, hiszen 1848-ban itt mondta ki Gábor Áron, hogy „Lészen ágyú!”, és ezzel vette kezdetét a Háromszékiek részvétele a ‘48-49-es szabadságharcban. Székelyföld legdinamikusabban fejlődő városa, kultúra, sport és ifjúsági programok területén zászlóvivő; a lakosság 78%-a magyar ajkú.

A bemelegítő kört a várostól 8 km-re fekvő Sugásfürdő irányába tesszük meg. A kis hegyi település a város egyik leggyakrabban látogatott szabadidős övezete, ahol lehetőség van túrázásra, sportolásra, falmászásra, a téli időszakban pedig a különböző téli sportok gyakorlására.

Programok:

utazás a városi élményvonattal az állomástól a szállásig, borvízkóstolás Sugásfürdőn, a felújított Székely Nemzeti Múzeum meglátogatása, strandolás, OSK stadion meglátogatása, városnézés: Sepsiszentgyörgy, Sugásfürdő.

Szállás:

Székely Mikó Kollégium, Gyermekek Palotája kollégiuma, Sepsiszentgyörgy

2. nap: Sepsiszentgyörgy–Csernáton (47 km )

Míg tavaly még 80 km-t tekertünk a második napon, és elkerültük a Besenyő-tavat Kézdivásárhely irányába, ezentúl a tó egyik útközbeni célpontunk lesz, az új szállásunk pedig Csernátonban lesz, ahol a Haszmann Pál Múzeumban zárjuk a napot. A múzeum működtetői, a Dimény-Haszmann család “tárlatvezetésével” ismerhetik meg a táborozók azt a csodálatos világot, amelyben élnek és dolgoznak.

Igény szerint lehetőség nyílik majd nemezelni vagy kürtőskalács sütésére. Azokat, akiket ezek a földi dolgok nem érdekelnek, biztosan le fogják nyűgözni a skanzenmúzeum terültén felépített székely házak, székely kapuk vagy a vízimalom. Ugyanakkor a vidék méhészeti múltját bemutató kiállítás külön is érdekes és gazdag gyűjteménye és látnivalója a szabadtéri múzeumnak. A skanzen egyik legértékesebb gyűjteménye a régi mezőgazdasági szerszám- és gépkiállítás, amely Háromszék gazdálkodásának múltját, tárgyi és szellemi anyagát hivatott bemutatni, mint a korabeli gőzgépeket, cséplőgarnitúrákat, traktorokat, motorikus erőgépeket, talajművelő gépeket, valamint jó néhány egyedi mezőgazdasági szerszámot. De itt található „kályhamúzeum” és technikatörténeti tárgyakat felvonultató „rádiós” kiállítás is.

 Programok:

múzeumpedagógia, skanzen-látogatás, kürtőskalács-sütés

Szállás:

Haszmann Pál Múzeum

3. nap: Csernáton-Szent Anna tó-Csíkszentsimon (62 km)

Következő megállónkig az út a természeti látványosságokban bővelkedő Bálványosfürdőn  vezet át. Az út során eljutunk a Szent Anna-tóhoz, amelyről Jókai Mór így írt: “Vannak nagyszerűbb, pompásabb, elragadóbb látványok Erdély tájai közt, de oly magasztos alig lehet több, mint a Szent Anna tava.”

A Szent Anna-tó Székelyföld egyik legvonzóbb természeti látványossága. A tó Közép-Kelet-Európa egyetlen épen maradt vulkáni kráterének alján képződött, a Hargita-hegység vulkanikus vonulata utolsó, legdélibb tömbjének, a Csomád-hegység két ikerkráterének egyikében. (A másik krátert a Mohos tőzegláp tölti ki.) Vízfelszíne 949-950 méter tengerszint feletti magasságban található. A Mohos Természetvédelmi Terület része.

A Szent Anna-tótól Csíkszentsimon felé vesszük az irányt, a harmadik nap szálláshelyére, az ott működtetett szeretetházba. A régió egyik nevezetessége, a Csíki Sörmanufaktúra és Csipsz Gyár, amely 2014-ben kezdte meg termelését Csíkszentsimonban. A szállásnál működik lovarda, lehetőség lesz meglátogatni a hátasokat, megsimogatni, ismerkedni velük.

 Programok:

Szent Anna-tó, Mohos tőzegláp, Lázárfalvi feredő, Csíki Sörmanufaktúra és Csipsz Gyár, lósimogató, lovaglás.

Szállás:

Szent Ferenc Alapítvány, Csíkszentsimon

 

4. nap: Csíkszentsimon–Barót (44 km)

Csíkszentsimon (románul Sânsimion) Hargita megye egyik települése. A falu Felszeg, Kútszeg, Kápolnaszeg és Bolhaszeg nevű részekből áll, valamint közigazgatásilag Csatószeg is hozzá tartozik. A Csíkszentsimon elnevezést a Szent Simon és Júdás Tádénak szentelt középkori templomáról kapta. A templom még ma is áll Csatószeg területén. Iskolája 1598-óta működik.

Csíkszentsimonból az út már könnyedebb tekeréssel vezet el Barót (románul Baraolt) városába, vissza Kovászna megyébe. A kisváros Erdővidék központja, amely kis önálló szigetként is értékelhető a székelyföldi hagyományok és életmód tekintetében.  A település nevét valószínűleg a honfoglaláskor itt letelepedett Barót nemzetségről kapta. A városban működő Erdővidék Múzeuma számos gyermek-, és ifjúságbarát programnak ad otthont. Illetve egy 4 millió éves masztodon csontváz otthona. A csontváz világviszonylatban is egyedülállóan épnek számít; teljes egészében és abban a helyzetben van kiállítva, ahogy 2008 nyarán Felsőrákoson megtalálták. A múzeum révén a város Erdővidék kulturális központjának tekinthető és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum fiókintézményeként működik.

Programok:

erdőfülei pisztrangos (fürdőzési lehetőség), Erdővidék Múzeuma (ólomkatona és masztodon), borvízkóstolás, Bodvaji vashámor

Szállás:

Gyermekek Palotája kollégiuma, Barót

5. nap: Barót-Vargyas szoros-Barót (42 km)

Sokan kérdezték tőlünk az elmúlt három évben, hogy miért nem visz az útvonal a vargyasi szoros irányába? Nos, ez most már nem kérdés. 🙂

A Vargyas-szoros kétségkívül Erdély és ezen belül Székelyföld egyik legszebb és legérdekesebb természeti látnivalója: barlangjaival, mészkőszirtjeivel, tanúszikláival,  jellegzetes élővilágáva.
A szoros barlangjait az ember már az ősidőktől kezdve menedékhelyéül használta, erről tanúskodik az idők folyamán a barlangokból előkerült leletek, tárgyak sokasága. A szoros szépségei iránt fogékony látogatók száma az elmúlt évtizedekben, sőt évszázadban egyre nőtt. Nehézkes megközelítése és a róla szóló kevés turisztikai információ ellenére is, a szoros napjainkban is közkedvelt táborozó- és kirándulóhely.

A Vargyas-szoros egy egész napos kitérőt jelent, a szoros bejáratához érkezve letesszük a bringákat és gyalog fedezzük fel, ezért a napot itt fogjuk nagyjából eltölteni felfedezve és feltérképezve ezt a természeti csodát. Este visszatérünk a közeli már jól ismert baróti szállásra.

Programok:

úszás, barlanglátogatás

Szállás:

Gyermekek Palotája kollégiuma, Barót

6. nap: Barót–Sepsiszentgyörgy (49 km )

A székelyföldi útvonal utolsó állomása ismét Sepsiszentgyörgy. A kört bezáró útszakasz bár túra szempontjából az utolsó rész, látványosságok tekintetében mégsem elhanyagolható. Pihenésként útba ejthető Nagyajta, az impozáns, magaslatra épített unitárius vártemplomával, de ezen a szakaszon visszatérhetnek a kerékpározók a természeti rezervátumok övezetébe is. A Vadas-tetőn áthaladva biztosan találkozhatunk kistestű vadállatokkal, és az útvonal teljes hosszán rengeteg népi feredő, lábáztató és ivásra alkalmas „borvízforrás” (szénsavas, természetes ásványvíz) található. Reméljük, minél többet sikerül felfedezni ezekből a csodákból a csoportoknak.

Késő délután érkezés Sepsire, átvesszük az út porától megtisztított bringákat, meg az egyéb felszerelést és irány a vacsora.

Programok:

Benedek Elek Emlékház Kisbaconban – Elek apó családi házában a leszármazottai és örökösei vezetne körül, vízimalom-látogatás, nagyajtai Vártemplom, Vadas-tető.

Szállás:

Székely Mikó Kollégium, Gyermekek Palotája kollégiuma, Sepsiszentgyörgy

7. nap: Hazautazás

Igen kedves olvasó megint jól látod, a hetedik nap egy jól megérdemelt pihenést terveztünk, nincs bringázás (kivéve ha ti nem kéritek), teljes mértékben a ti döntésetek, hogy ez a nap hogy fog telni. Lehet egy kicsit később ébredni, a reggelit egy későbbi órában elfogyasztani,  lehetőség nyílik még egyszer végigsétálni Sepsiszentgyörgyön, beszerezni azt a kis ajándékot az otthoniaknak és elbúcsúzni a kedvenc helyektől. Esetleg ellátogatni a város olyan ponjaihoz ahova az eddigiek során még nem jutottatok el. Természetesen mi ezeknek a napoknak a megtervezésében is segítünk, annak reményében, hogy a székelyföldi tartózkodásotok valóban felejthetetlen lesz, a szó legpozitívabb értelmében.

Totál: 261 km

Szint: 3410 m

Látnivalók

Sepsiszentgyörgy, Sugásfürdő, Árkos, Rétyi Nyír, Zabolai Mikes kastély, Csángó Néprajzi Múzeum, Gelencei római katolikus templom, Kőrösi Csoma Sándor emlékház, Pokolsár, Tündérvölgyi vízesés, Csíksomlyó, Csíkszereda, Erdővidék Múzeuma, Nagyajta, Vadas-tető, Kászonok, Nyerges-tető, Csíki Sörmanufaktúra és Csipsz Gyár, Benedek Elek emlékház, kenyér és kürtös sütés.

KIADVÁNYOK

ÁSZF

ADATVÉDELEM

KÉZIKÖNYV

NYILATKOZATOK

GYIK

Impresszum

MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002

Kapcsolat

BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu

Iratkozz fel a hírlevelünkre!